1

Ο πειρασμός του κυπέλλου Γερμανίας

DFB POKAL girl

Καλή σας μέρα και καλή εβδομάδα, μιας και -ως συνήθως- η στήλη είχε ρεπό χθες. Η Σεντ Τζόνστον ζόρισε πολύ τη Σέλτικ, όπως περιμέναμε, αυτό που δεν περιμέναμε είναι να βρεθεί στον πάγκο ο Ντεμπέλε. Είχε κάνει μια ελαφριά προπόνηση -όπως κι οι Γκρίφις, Αρμστρονγκ που δεν έπαιξαν- μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε χατ-τρικ, 5-2 η Σέλτικ και αντίο στο 2-3 γκολ του 2.25. Κρίμα γιατί οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-1 στο ημίχρονο κι η Σέλτικ ισοφάρισε με αυστηρό (έως ανύπαρκτο πέναλτι), χαλώντας μας το εξαιρετικό διάβασμα και φυσικά το σημείο.

Κάντε LIKE στην σελίδα του Betoworld στο Facebook!

Σήμερα θα φύγουμε από τα καθιερωμένα, την Αγγλία και τη Σκωτία στις οποίες ειδικεύεται η στήλη, για χάρη του κυπέλλου Γερμανίας. Τρίτος γύρος, νοκ άουτ αναμετρήσεις, με παράταση σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος και -αν χρειαστεί- διαδικασία των πέναλτι. Τι θα συμβεί στην κανονική διάρκεια μας απασχολεί και θα ξεκινήσουμε από τον αγώνα Αμβούργο-Κολωνία. Μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Λεβερκούζεν με γκολ του Κυριάκου Παπαδόπουλου για το Αμβούργο που έχει σφίξει πολύ αμυντικά. Κυνική η Κολωνία νίκησε 1-0 τη Βόλφσμπουργκ κι είναι σε ευρωπαϊκή τροχιά. Το κύπελλο ενδιαφέρει και τις δύο ομάδες, προσέχουν την άμυνα τους, παρότι ο άσος είναι πειρασμός θα προτιμήσουμε το 2-3 γκολ που βρίσκουμε στο 2.10.

Παίξτε νόμιμα στη Novibet

Δεν θα αντέξουμε στον πειρασμό της αναμέτρησης Γκρόιτερ Φιρτ-Γκλάντμπαχ. Κι ο πειρασμός είναι η απόδοση που συνοδεύει οποιαδήποτε κόντρα των φιλοξενούμενων της μεγάλης κατηγορίας. Η Γκλάντμπαχ νίκησε 3-0 τη Φράιμπουργκ παρότι ήταν πολύ κακή για πάνω από μία ώρα παιχνιδιού και δείχνει να έχει πάρει ξανά μπρος, δίκαιο φαβορί για νίκη-πρόκριση. Παρότι όμως είναι μια κατηγορία πιο κάτω, η Γκρόιτερ Φιρτ νίκησε 4-1 το Αννόβερο και το έριξε από την κορυφή της β’ κατηγορίας (η Στουγκάρδη οδηγεί πια την κούρσα). Έχει ψυχολογία και θα τα δώσει όλα, η Γκλάντμπαχ βέβαια παραμένει φαβορί. Το ρίσκο αξίζει όμως, το δίνεται στο 2.38, ενώ το 1 DNB στο εντυπωσιακό 4.00. Επαναλαμβάνουμε ότι οι φιλοξενούμενοι είναι το δίκαιο φαβορί, η κόντρα τους όμως αποτελεί στοιχηματική ευκαιρία και δεν θα αντισταθούμε στον πειρασμό. Αν μας ακολουθήσετε και -με ποιόν τρόπο- θα κοντράρετε τη Γκλάντμπαχ φυσικά και εξαρτάται -όπως πάντα- από εσάς.