Στις «γωνίες» των Χάιλαντς

ross county corner flag

Καλημέρα με τα νέα προγνωστικά ποδοσφαίρου από το betoworld.gr

Στην εκπνοή της παράτασης η Γουέστ Χαμ νίκησε 2-1 τη Λίβερπουλ παίρνοντας την πρόκριση. Κρίμα γιατί είχαμε ποντάρει σε πρόκριση της Λίβερπουλ (δίκαια αουτσάιντερ τελικά) κι ίσως να ήταν διαφορετική η εξέλιξη αν δεν είχε νικηθεί ο Μπεντέκε σε ένα τετ-α-τετ στην παράταση.

Με τα αν και τα ίσως δε γίνεται όμως ταμείο, συνεχίζουμε απόψε πηγαίνοντας στη Σκωτία και συγκεκριμένα στα Χάιλαντς, όπου η Ρος Κάουντι υποδέχεται τη Χαρτς σε αγώνα πρωταθλήματος. Και οι δύο ομάδες είχαν υποχρεώσεις για το κύπελλο, η Ρος Κάουντι …τα χρειάστηκε αλλά τελικά λύγισε με 4-2 την ερασιτεχνική Λίνλιθγκοου Ρόουζ ενώ η Χαρτς «αυτοκτόνησε» στο ντέρμπι του Εδιμβούργου. Οι «Τζάμπος» κέρδιζαν 2-0 μέχρι το 80’ τη Χιμπέρνιαν για να δεχτούν στις καθυστερήσεις την ισοφάριση. Στο πρωτάθλημα η Χαρτς είναι με χαρακτηριστική άνεση στην 3η θέση, 14 βαθμούς πίσω από τους πρωτοπόρους Σέλτικ και Αμπερντίν και 8 μπροστά από την 4η Ρος Κάουντι. Με νίκη οι «Στάγκις» πλησιάζουν στους 5 βαθμούς, έχουν πάντως χάσει και τα δύο ματς που έδωσαν τη φετινή σεζόν κόντρα στη Χαρτς, 2-1 στην έδρα τους τον Αύγουστο και 2-0 στο Εδιμβούργο τον Οκτώβριο. Και στα δύο αυτά ματς εκτελέσθηκαν 10 κόρνερ και εκεί θα προσεγγίσουμε την αναμέτρηση, στις αγαπημένες μας γωνίες. Η Ρος Κάουντι φέρνει αρκετά κόρνερ, μας είχε στείλει ταμείο στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ με τη Σελτικ (17 κόρνερ είχαν εκτελεσθεί), 13 είχε το παιχνίδι της με τη Μόδεργουελ, 18 αυτό με την Αμπερντίν, 11 αυτά με Ινβερνές και Κιλμάρνοκ. Το παιχνίδι της Χαρτς με τη Χιμπέρνιαν είχε 10 κόρνερ, μόνο αυτό με τη Μάδεργουελ έπεσε στα 7, 15 είχε αυτό με την Κιλμάρνοκ, 12 αυτό με τη Νταντί Γιουνάιτεντ.

Εμείς απλά θέλουμε να ξεφύγουν από τα 10 κόρνερ που είχαν οι δύο φετινές τους αναμετρήσεις, η Ρος Κάουντι είναι ομάδα που πιέζει στην έδρα της κι η Χαρτς γρήγορο σύνολο που βγάζει φάσεις. Τα 12 κόρνερ (Over 11.5 σύμφωνα με την εταιρία που έχουμε επιλέξει) δεν είναι κι η ευκολότερη επιλογή, είναι πάντως εφικτός αριθμός και προσφέρεται σε άκρως δελεαστική απόδοση.