«Τελικοί» φιέστες και πλέι οφ

Brighton 0-3 boro

Καλή σας μέρα. Tην Πέμπτη ψάχναμε τον …κουρέα της Σεβίλλης, με αποτέλεσμα να πάμε για… μαλλί  και να βγούμε κουρεμένοι. 12 κόρνερ θέλαμε στο Σεβίλλη-Σαχτάρ, 9 είχε το πρώτο μέρος, μόλις ένα το δεύτερο ημίχρονο. Απίστευτη εξέλιξη σε ένα ματς που ήταν 1-1 στο ημίχρονο, με το ρίσκο στο Χ να μην περνάει αφού η Σεβίλλη έκανε νωρίς το 2-1 στο β’ μέρος κι η Σαχτάρ δέχτηκε κι ένα τρίτο τέρμα αργότερα.

Πάμε Σκωτία για την αναμέτρηση Χιμπέρνιαν-Ρέιθ Ρόβερς. Η Ρέιθ έχει κερδίσει 1-0 το πρώτο ματς των πλέι οφ, δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ, η Χιμπέρνιαν θέλει νίκη τουλάχιστον με ένα γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση. Οι «Χιμπς» έχουν το τρίτο μεγαλύτερο μπάτζετ στη Σκωτία (μετά από Σέλτικ και Ρέιντζερς) κι αν αποκλειστούν θα είναι τεράστια αποτυχία, παρά τη συμμετοχή τους στον τελικό του κυπέλλου. Η Χιμπέρνιαν δεν πείθει, είναι φλύαρη, κάνει πολλές φάσεις που δεν τις αξιοποιεί κι απέναντι της θα βρει μια σκληροτράχηλη και καλοδουλεμένη ομάδα που έρχεται από 12 ματς χωρίς ήττα. Δύσκολα θα ανοίξει το ματς, το 2-3 γκολ με απόδοση 2.25 δείχνει ευκαιρία κι αξίζει το ρίσκο.

Στην Αγγλία την ίδια ώρα η Μίντλεσμπρο υποδέχεται τη Μπράιτον στο ματς της χρονιάς. Με νίκη ή ισοπαλία η «Μπόρο» ανεβαίνει απευθείας στην Πρέμιερ, η Μπράιτον θέλει νίκη αφού υστερεί σε διαφορά τερμάτων (οι δύο ομάδες ισοβαθμούν). Οι «γλάροι» είναι μαχητικοί, τα έδωσαν όλα στο 1-1 με τη Ντέρμπι το ότι η Μίντλεσμπο βολεύεται με ισοπαλία ίσως αποδειχθεί μπούμερανγκ. Στις 3 τελευταίες επισκέψεις της πάντως στο «Ρίβερσαϊντ» δεν έχει δεχτεί γκολ, μετρά δύο νίκες και μία ισοπαλία. Η νίκη της αξίζει το ρίσκο επειδή η «Μπόρο» βολεύεται με το Χ, το 2 DNB στο 2.63 είναι εξαιρετικό σε ένα ματς που έχει τη μορφή τελικού.

Μένουμε στην Αγγλία για τη φιέστα τίτλου της Λέστερ. «Καλεσμένη» στο πάρτι η Έβερτον που είναι αδιάφορη άρα επικίνδυνη. Χωρίς άγχος η ομάδα του Μαρτίνεθ δε θα κάτσει να χάσει θα παίξει ελεύθερα. Ελεύθερα θα παίξει κι η Λέστερ, ίσως και να επηρεαστεί από τη γιορτινή ατμόσφαιρα. Είναι φυσικά το φαβορί, επιστρέφει κι ο Βάρντι ορεξάτος, η Έβερτον θα προσπαθήσει να χαλάσει το πάρτι, μπορεί να αποφύγει την ήττα, το έκανε πέρυσι που η Λέστερ πάλευε για την παραμονή της. Μεγάλο το ρίσκο στην ισοπαλία, η απόδοση στο 3.75 το δικαιώνει και με το παραπάνω.